UNIVERSITATEA CRAIOVA S-A IMPUS CATEGORIC LA GIURGIU

• 27 Octombrie 2018
  • Nici un comentariu
  • 124
  • 2 minute de citit

Derby-ul Astra Giurgiu – CSU Craiova, disputat vineri seara la Giurgiu, în ultima etapă a turului sezonului regulat, s-a încheiat cu victoria clară a grupării din Bănie, scor 3-0.

Oltenii s-au distrat cu fost campioană a României, Astra, cu care a făcut instrucție pe arena Marin Anastasovici, din Giurgiu.

Partida de la malul Dunarii a început cu o intrare dură, căpitanul gazdelor, Alibec, primind doar cartonașul galben după ce l-a șters cu crampoanele pe figură pe Renato Kelici.

Oaspeţii au deschis scorul prin Alexandru Mitriţă în minutul 38 şi au mărit avantajul în minutul 62:  Mitriţă rămâne cu şansă la minge după duelul cu Butean, avansează în careu şi scoate mingea în centru, de unde Cicâldău trimite în poarta goală, în condiţiile în care Lazăr ieşise să-l îmtâpine pe Mitriţă. În minutul 73  Koljic este scăpat din marcaj de fundaşii giurgiuveni, primeşte o centrare în careu şi reia din prima direct în poarta lui Lazăr, stabilind scorul meciului.

În runda următoare, Astra joacă în deplasare cu FCSB, iar U. Craiova merge la Iași pentru confruntarea cu CSM Poli.

Astra: Lazar – Butean, Erico, Cestor, Radunovic – Bejan, Biceanu (N. Roşu 46) – Koukou (V. Gheorghe 46), Begue (Bahamboula 81), Llullaku – Alibec. Antrenor: Gigi Mulțescu

Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Kelic (Ferreira 34)- Bărbuţ (Meza 78), Mateiu, Cicâldău, Bancu – Mihăilă (Fedele 60), Koljic, Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia

Arbitru:Tudor Alexandru (Bucureşti – Bucureşti), arbitri asistenți Cerei Alexandru (Cluj-Napoca – Cluj ,Gheorghe Bogdan (Bucureşti – Bucureşti)

Arbitru de rezervă: Dumitru Robert George (Sfântu Gheorghe – Covasna)

Obs: Dorobanţu Marian (Buzău – Buzău)-CCA și Romulus Chihaia (București)– LPF