Într-un meci programat în deschiderea etapei cu numărul 20 din Liga 1, disputat la Chiajna, Poli Iaşi a învins pe Concordia cu un scor de tenis 6-3. Dinamo a umilit U.Craiova,  scor 0-3 și speră la play-off. Astra a plecat de la Voluntari cu un punct și păstrează ultimul loc de play-off. Dunărea Călărași a suferit o înfrângere ruşinoasă acasă, 0-3 cu Sepsi OSK. FCSB a câştigat meciul de la Botoșani, scor 3-1şi rămâne pe locul doi în Liga 1 Betano.

În ultimul joc al etapei FC Viitorul a fost învinsă la Midia de campioana CFR Clujcu scorul de 1-0.

Rezultate

Concordia  Chiajna –  Politehnica Iaşi             3-6

FC Voluntari – Astra Giurgiu                            1-1

Gaz Metan Mediaş – FC Hermannstadt            0-2

Dinamo Bucureşti – Universitatea Craiova      3-0

 

Dunărea Călăraşi – Sepsi Sf. Gheorghe            0-3

FC Botoşani – FCSB                                         1-3

FC VIITORUL – CFR Cluj                               0-1

Clasament

CFR                                 43p

  1. FCSB                           40p
  2. U. Craiova                  35p
  3. FC VIITORUL            33p
  4. Sepsi                            30p
  5. Astra                            28p
  6. Gaz Metan                  28p
  7. Poli Iaşi                        27p
  8. Hermannstadt               25p
  9. FC Botoşani            23p
  10. Dinamo                      22p
  11. Dunărea                     17p
  12. Chiajna                      17p
  13. Voluntari                   12p

Liga 1 îşi consumă la mijlocul acestei săptămâni etapa a 21-a, ultima din acest an. Capul de afiş e fără îndoială derby-ul de la Bucurețti, dintre FCSB și CFR Cluj, programt sîmbătă, urmând să se înfrunte principalele favorite la cucerirea titlului de campioană.

Astra Giurgiu va primi vizita echipei Dinamo,pe stadionul „Marin  Anastasovici „ din Giurgiu, joi,20 decembrie, ora 20,00.

Programul complet al etapei

Miercuri, 19 decembrie

Ora 20.00 U Craiova 1948 CS – CS Gaz Metan Mediaș

Joi, 20 decembrie

Ora 17.30 AFC Botoșani – AFC Dunărea 2005 Călărași

Ora 20.00 AFC Astra Giurgiu – FC Dinamo 1948

Vineri, 21 decembrie

Ora 17.30 CSM Politehnica Iași – FC Voluntari

Ora 20.00 ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe – CS Concordia Chiajna

Sâmbătă, 22 decembrie

Ora 13.00 AFC Hermannstadt – FC Viitorul

Ora 20.00  FCSB – FC CFR 1907 Cluj