sediu-PrimarieÎn urma alegerilor locale de duminică, 6 iunie, marele câştigătoral este Partidul Social Democrat, care şi-a adjudecat 45 de posturi de primar, dintr-un total de 54 de unităţi administrative la nivelul judeţului Giurgiu. În cea mai mare parte primarii aleşi îşi continuă mandatele, lucru care era de aşteptat în condiţiile în care alegerile s-au defăşurat într-un tur de scrutin, odalitate care avantajează, de cele mai multe ori, candidatul aflat în funcţie.

Primari PSD

  1. MunicipiulGiurgiu – Nicolae Barbu;
  2. Mihăileşti – Mihai Dobre;
  3. Adunaţii Copăceni– Daniel Rusu;
  4. Bolintin Vale – Daniel Trăistaru;
  5. Băneasa– Ion Viorel Rotaru;
  6. Bucşani– Radu Pătrăşesc;
  7. Buturugeni– Dumitru Preda;
  8. Bulbucata– Lucia Andrei;
  9. Călugăreni– Marin Voinea;
  10. Clejani– Florin Nidelea;
  11. Colibaşi– Constantin Stoica;
  12. Comana– Aurel Enache;
  13. Crevedia Mare– Elena Vasilică;
  14. Floreşti-Stoeneşti– Marius Niţescu;
  15. Găiseni– Gheorghe Manea;
  16. Ghimpaţi– Constantin Cărăpănceanu;
  17. Găujani– Dumitru Marcu;
  18. Gogoşari– Dănuţ Daia;
  19. Gostinari-Ion Marin;
  20. Gostinu– Dumitru Văcaru;
  21. Grădinari– Florea Tudor;
  22. Greaca– Florentin Surduleasa;
  23. Hotarele– Silvian Manea;
  24. Iepureşti– Costin Ceauşu;
  25. Isvoarele– Gheorghe Noapte;
  26. Izvoarele– Silviu Marius Cazacu;
  27. Joiţa– Constantin Tănase;
  28. Letca– Marian Negru;
  29. Mihai Bravu– Ion Niţu;
  30. Mârşa– Virginia Drăgan;
  31. Ogrezeni-Jean Jipa;
  32. Oinacu– Laurenţiu Burtavel;
  33. Prundu– Cătălin Corbea;
  34. Putineiu– Gheorghe Breazu;
  35. Răsuceni-Costel Splălatu;
  36. Roata– Marin Ghidănac;
  37. Schitu– Ionel Paşol;
  38. Singureni– Marian Pătuleanu;
  39. Slobozia– Florin Gheonu;
  40. Stoeneşti– Ilie Ene;
  41. Toporu– Constantin Ionescu;
  42. Ulmi– Nicolae Petre;
  43. Valea Dragului– Marin Mototolea;
  44. Vărăşti– Adrian Măhălean;
  45. Vedea– Marin Bălan

 

Pe poziţia a doua în preferinţele electoratului giurgiuvean s-a aflat Partidul Naţional Liberal, care de departe este marele persant al acestor alegeri, în care nu au reuşit să-şi adjudece decât şese primării.

Primari PNL

  1. Bolintin Deal– Emilian Bănică
  2. Cosoba– Carmen Gabriel Lixandru
  3. Stăneşti– Dănuţ Mitrea
  4. Săbăreni– Viorel Iosif
  5. Herăşti– Ion Manolache
  6. Frăteşti– Marian Cărăţeanu.

 

Aflat la primul său test electoral, partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor (ALDE) a reuşit ca în trei localităţi să se afle în preferinţele alegătorilor.

 

Primari ALDE

  1. Malu– Eugen Şoavă
  2. Vănătorii Mici– Aurelian Simion
  3. Daia– Adrian Şerban