Meciul dintre Luceafărul Oradea și Astra Giurgiu care s-a desfăşurat pe stadionul Luceafărul Felix din Sânmartin joi după amiază şi care a contat pentru şaisprezecimile de finală ale Cupei României s-a încheiat cu scorul de 5-1 în favoarea formaţiei oaspete.

Pentru Astra au marcat  J. Begue 64, J. Zoua 67, Val. Gheorghe 70, 80, 90, iar pentru gazde V.Popa 79

Luceafărul: B. Moga – Gruia, Cr. Oros – ctp., V. Opriș, Moihedja – Preoteasa, Chiorean – Gunie (min. 58 C. Roşu), V. Pop (min. 85 C. Ţîră), Al. Dulca (min. 36 Cl. Codoban) – G. Paraschiv.

Antrenor: Cristian Lupuț

Astra: D. Lazar – Belu Iordache, R. Crișan, Cestor, Butean, V. Gheorghe, Mrzljak (min. 83 R. Boboc), N. Roșu, L. Buș (58 J. Begue), Bahamboula (32 Biceanu), Zoua.

Antrenor: Gheorghe Mulţescu

În urma acestui rezultat Astra Giurgiu s-a calificat în optimi de finală a Cupei României.

Echipele calificate în optimi sunt: Dinamo, Viitorul, CFR, Craiova, Poli Iași, CS Mioveni, Dunărea Călărași, U. Cluj, Hermannstadt, Voluntari, Miercurea Ciuc, Sepsi, Astra, Gaz Metan, Turris Turnu Măgurele și FCSB.

Rezultatele șaisprezecimilor de finală din Cupa României la fotbal

Marţi, 25 septembrie

FC Voluntari  – FC Botoşani 2-1

AFK Csikszereda Miercurea Ciuc  – ACS Energeticianul  2-1

Sportul Snagov  – Universitatea Craiova  0-2

ASU Politehnica Timişoara  – ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 2-4, la loviturile de departajare

Dacia Unirea Brăila  – Dinamo Bucureşti 1-3

Miercuri, 26 septembrie

UTA Arad  –  CSM Politehnica Iaşi 3-3 (1-1, 2-2), după prelungiri; 3-5 la loviturile de departajare

Sporting Lieşti – CS Mioveni  0-3

CSM Slatina – Dunărea Călăraşi  0-2

Progresul 1944 Spartac Bucureşti – FC Universitatea Cluj 0-1

Academica Clinceni – AFC Hermannstadt  0-2

CS Concordia Chiajna  – FC Viitorul Constanţa 0-3

Chindia Târgovişte – CFR 1907 Cluj  0-1

Joi, 27 septembrie

Luceafărul Oradea  – AFC Astra Giurgiu 1-5

Bucovina Rădăuţi  – CS Gaz Metan Mediaş 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 7-8, la loviturile de departajare

FC Rapid Bucureşti  – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele 0-2

Unirea 1924 Alba Iulia  – FCSB 0-1